UE złożyła prośbę o wydanie opinii w sprawie powłok w filtrach UV
Komitet Naukowy ds. Bezpieczeństwa Konsumentów (SCCS) wyda opinię na temat stosowania dwóch powłok - methicone i perfluorooctyl triethoxy silane dla titanium dioxide w formie nanomateriału – przy zastosowaniu jako filtru UV w produktach kosmetycznych nakładanych na skórę.
W lipcu 2013 r Komitet Naukowy ds Bezpieczeństwa Konsumentów (SCCS) wydał ocenę bezpieczeństwa titanium dioxide (nano) stwierdzając, że jego stosowanie jako filtra UV w stężeniach do 25% oraz o charakterystyce wskazanej w opinii, nie stwarza ryzyka wystąpienia działań niepożądanych u ludzi po nałożeniu na zdrową, nieuszkodzoną lub opaloną skórą.
Wśród charakterystyk przytoczonych w opinii SCCS wskazano substancje bezpieczne do stosowania jako powłoki dla titanium dioxide (nano). Wyjaśniono również, że w przypadku zastosowanie innych powłok należy wykazać, że właściwości i zachowanie cząstek danej powłoki nie jest znacząco różne w porównaniu do tych, które zostały już omówione w opinii SCCS.
Opinia komitet SCCS odpowie na następujące pytania:
„Czy SCCS uważa za bezpieczne stosowanie methicone o maksymalnym stężeniu 2%, oraz perfluorooctyl triethoxy silane o maksymalnym stężeniu 3% jako powłok dla nano titanium dioxide stosowanego jako filtr UV w produktach kosmetycznych?”
„Czy komisja ma jakiekolwiek obawy naukowe dotyczące wykorzystania nano titanium dioxide (nano) pokrytego wyżej wymienionymi materiałami w przypadku stosowania go jako filtra UV w produktach kosmetycznych?”
Opinia Komisji powinna być dostępna w październiku tego roku.